#громадськемісце Чорне море та стратегія США: фокус – на безпеку Чорноморського регіону на тлі російської війни проти України #севастополь #sevastopol #sebastopol

Чорне море та стратегія США: фокус – на безпеку Чорноморського регіону на тлі російської війни проти України

Рада національної безпеки США має розробити стратегію щодо Чорноморського регіону та її держав – такий пункт є в законі про оборонний бюджет, відправлений на підпис президенту Джо Байдену. У чому важливість цього документа для безпеки Чорноморського регіону на тлі російської війни проти України – читайте у матеріалі Крим.Реалії.

Конгрес США ухвалив закон про оборонний бюджет на 2024 фінансовий рік, що передбачає витрати на оборону в розмірі 886 мільярдів доларів. Документ скеровано на підпис президенту США Джо Байдену.

У документі, зокрема, сказано, що Байден має доручити Раді національної безпеки США розробити міжвідомчу стратегію щодо Чорноморського регіону та її держав.

У розділі 1247 «Стратегія безпеки та розвитку Чорного моря» є пункти, що стосуються України, НАТО і російської агресії. Зокрема, йдеться про необхідність поглиблення економічних зв’язків, енергетичної безпеки, підтримки зусиль щодо зміцнення демократичної стійкості країн Чорноморського регіону, посилення координації з НАТО та ЄС, а також розширення допомоги у сфері безпеки з регіональними партнерами відповідно до цінностей та інтересів США.

Як повідомляється, стратегія США, що стосується безпеки та розвитку Чорноморського регіону, має включати низку пунктів:

  • План щодо посилення міжвідомчої координації з питань Чорноморського регіону.
  • План координації та синхронізації безпеки, допомога чорноморським державам, орієнтована на Україну, Румунію, Болгарію, Молдову та Грузію з метою збільшення регіонального співробітництва з безпеки в Чорному морі.
  • План щодо розширення співпраці з чорноморськими державами, розпізнавання та реагування на російську дезінформацію та пропаганду в Чорноморському регіоні (збільшення кількості незалежних ЗМІ та підтримки ініціатив ЗМІ щодо боротьби з іноземним шкідливим впливом, протидія російській пропаганді та дезінформації в Чорноморському регіоні).
  • Економічне процвітання (прямі іноземні інвестиції, у тому числі приватні, зміцнення верховенства закону, оцінки потенційних рішень продовольчої безпеки та енергетичної безпеки, з акцентом на необхідність заміни постачання енергоносіїв з Росії, зниження економічного впливу з боку Росії та КНР).
Корабель Чорноморського флоту РФ у Севастополі, архівне фото


Корабель Чорноморського флоту РФ у Севастополі, архівне фото

«Дуже важливий крок Конгресу США»

Директор «Українського інституту морського права та безпеки» Богдан Устименко у коментарі Крим.Реалії наголосив, що ухвалений у США закон про оборонний бюджет «охоплює практично всі найбільш уразливі сфери національної безпеки» чорноморських держав, зокрема України. Устименко називає це «дуже важливим кроком», зробленим Конгресом США.

«Документ передбачає виділення допомоги, і президент Сполучених Штатів визначатиме органи, які безпосередньо будуть задіяні в реалізації стратегії, а також бюджетні кошти. Це спростить виділення бюджетних коштів на потреби Чорноморського регіону, передбачених у 2025-2026 роках», – пояснив у коментарі Крим.Реалії Богдан Устименко.

Богдан Устименко


Богдан Устименко

Експерт зазначає, що ухвалений Конгресом США закон про оборонний бюджет, який включає розділ про розробку міжвідомчої стратегії щодо Чорноморського регіону та його держав, є необхідним і важливим не лише для України, а й для всіх чорноморських держав у питаннях зміцнення національної безпеки та протидії російській агресії, як прямої військової, так і гібридної.

На думку Богдана Устименка, повномасштабне військове вторгнення Росії в Україну вплинуло на рішення США розробити стратегію безпеки Чорного моря.

Чорне море є серцем Чорноморського регіону, а саме Чорномор’я поєднує Європу з Азією

«Низка американських та європейських, зокрема українських експертів раніше звертали увагу на те, що в США була відсутня стратегія щодо Чорноморського регіону, розуміння конкретних напрямів зміцнення безпеки регіону. Чорне море є серцем Чорноморського регіону, а саме Чорномор’я поєднує Європу з Азією. Відсутність стратегічного бачення певним чином послабила позиції США у цьому регіоні», – зазначив він.

Богдан Устименко повідомив, що Україні необхідно ухвалити власну Стратегію морської безпеки на початку 2024 року та синхронізувати певні зусилля щодо реалізації української стратегії з американською стороною, зокрема зі стратегією США щодо Чорноморського регіону.

«Розробка Стратегії морської безпеки України перебуває на завершальному етапі. Ви могли помітити, що в документі, поданому на підпис Байдену, Україна є першою у списку чорноморських країн-претендентів на допомогу», – зазначив експерт.

Кораблі ВМФ Росії під час військово-морських навчань у Чорному морі, 14 квітня 2021 року. Ілюстраційне фото


Кораблі ВМФ Росії під час військово-морських навчань у Чорному морі, 14 квітня 2021 року. Ілюстраційне фото

Устименко наголосив, що Україні необхідно оновити законодавство про національну безпеку та документи стратегічного планування, оскільки більшість цих документів були ухвалені до повномасштабного військового вторгнення Росії у зовсім інших умовах.

В аналітичному матеріалі «Підготовка стратегічних документів у сфері національної безпеки України в умовах російської агресії», опублікованому на сайті Центру глобалістики «СтратегіяXXI», Богдан Устименко зазначає, що «безпрецедентний масштаб і тривалість загроз нашій державі вимагає від державного апарату пошуку нових шляхів суттєвого зміцнення національної безпеки України».

«З огляду на запроваджений в Україні воєнний стан і агресію Російської Федерації, що триває, ефективне планування у сфері національної безпеки, а також якісне та своєчасне виконання державним апаратом запланованого, збереже тисячі життів українців і допоможе державі відновити свою територіальну цілісність у міжнародно визнаних кордонах», – повідомляється в аналітичній статті.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту:https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

ДЖЕРЕЛО