Deprecated: Automatic conversion of false to array is deprecated in /home/u442528224/domains/hromadske.space/public_html/wp-content/mu-plugins/PluginOrganizerMU.class.php on line 27
У Криму розмістили найновіший російський зенітний ракетний комплекс. Чи змінить він ситуацію на полі бою? – Громадське Місце Севастополь

#громадськемісце У Криму розмістили найновіший російський зенітний ракетний комплекс. Чи змінить він ситуацію на полі бою? #севастополь #sevastopol #sebastopol

У Криму розмістили найновіший російський зенітний ракетний комплекс

Голова управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов повідомив, що російська армія розгорнула в Криму новітній ЗРК С-500. Офіційно про його взяття на озброєння російської армії не повідомлялося. Які характеристики має ця зброя та як її наявність вплине на можливості російської ППО на півострові, розбиралися Крим.Реалії.

Начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов стверджує, що російські війська перекинули до Криму нові елементи зенітно-ракетних комплексів С-500. Про це генерал розповів в ефірі українського загальнонаціонального телемарафону.

«З’явилися (в анексованому Криму – КР) нові елементи С-500. Це буде достатньо дослідне застосування. Але вони вже з’явилися там, – повідомив Буданов.

Ще не взятий на озброєння

За даними Центру стратегічних та міжнародних досліджень, який відстежує стан систем протиповітряної та протиракетної оборони, Росія розпочала розробку С-500 у 2010 році. У 2011 році Росія оголосила про плани будівництва двох нових заводів із виробництва С-500; вони відкрилися у 2016 році. За даними російських ЗМІ, одна система С-500 коштує приблизно від 700 до 800 мільйонів доларів у 2020 році та до 2,5 мільярдів доларів у 2023 році.

Зенітний ракетний комплекс С-500 «Прометей», що має шифр 55Р6М «Тріумфатор-М», розроблений у російському АТ «Концерн ВКО «Алмаз-Антей» як нове покоління зенітних ракетних систем, в якому передбачається застосувати принцип роздільного вирішення завдань знищення балістичних аеродинамічних цілей.

Раніше, 2019 року, президент Туреччини Реджеп Ердоган повідомляв, що Анкара планує спільно з Росією розробляти систему протиповітряної оборони С-500. Заявлялося це на тлі можливої купівлі Туреччиною російських ЗРК С-400, від яких вона пізніше відмовилася. Про участь Туреччини у розробці С-500 нічого не відомо.

25 травня 2021 року президент Росії Володимир Путін заявив: «У повітряно-космічних силах понад 70 відсотків зенітних ракетних полків переозброєно на сучасні системи С-400. На черзі постачання до військ комплексу С-500, випробування якого вже успішно завершуються».

Президент РФ Володимир Путін


Президент РФ Володимир Путін

23 серпня 2021 року віцепрем’єр РФ Юрій Борисов заявив, що систему С-500 виробляють серійно.

Восени того ж року російська газета «Известия» повідомляла, що комплекси С-500 почали надходити до військ. «Щойно завершено держвипробування і почалися перші поставки цього комплексу. І то ще не в тій повній номенклатурі, яка на вимогу замовника «Алмаз-Антей» має бути зроблена. Це такі зміни комплексу обумовленого складу», – заявив Юрій Борисов.

Протягом наступних років про «початок поставок до збройних сил» регулярно повідомляли вищі російські чиновники.

Так, 18 травня 2022 року про це вкотре повідомив віцепрем’єр РФ Борисов. «Сьогодні на озброєння вже починають надходити комплекси, які практично поєднують функції протиповітряної та протиракетної оборони (ППО-ПРО) – комплекси С-500», – сказав заступник голови уряду РФ.

Борисов назвав С-500, а також зенітні ракетні комплекси «Тор», «Бук», С-300, С-350 та С-400 найбільш затребуваною продукцією на світовому ринку. «Розбирають, як гарячі пиріжки», – зазначив він.

Російський ЗРК С-300 біля с. Молочне під Євпаторією в окупованому Криму, 2022 рік


Російський ЗРК С-300 біля с. Молочне під Євпаторією в окупованому Криму, 2022 рік

Хто саме купує у Росії новітні ЗРК С-500, урядовець не вказав.

За два роки, у квітні 2024-го, на той момент ще міністр оборони Росії Сергій Шойгу повідомив, що перші зразки зенітної ракетної системи нового покоління С-500 у двох модифікаціях надійдуть до військ у 2024 році, пише «Интерфакс».

«Цього року до військ надійдуть: перші зразки зенітної ракетної системи нового покоління С-500 у двох модифікаціях – зенітні ракетні комплекси дальньої дії та комплекси протиракетної оборони», – сказав Шойгу на засіданні колегії Міноборони Росії 23 квітня.

У жовтні 2021 року газета «Взгляд» писала: «До 15-ї армії особливого призначення Повітряно-космічних сил із центром управління в підмосковному Краснознаменську надійшов перший бригадний комплект новітньої зенітної ракетної системи С-500 «Прометей».

Можливо, два з половиною роки тому йшлося про дослідний зразок, а Шойгу пізніше говорив про серійні, але питання до суперечливих офіційних повідомлень залишаються.

Про офіційний прийом на озброєння російської армії ЗРК С-500 відомостей у відкритому доступі немає.

Сергій Шойгу, архівне фото


Сергій Шойгу, архівне фото

Що має вміти «Прометей»

Розповідаючи про характеристики ЗРК С-500, варто обмовитися, що всі вони засновані на заявах виробника та російських чиновників і можуть сильно відрізнятися в гірший бік від реальних.

Як заявляє виробник, ЗРК С-500 служить для знищення ракет і космічних апаратів на навколоземних орбітах, може ліквідувати цілі, що летять на гіперзвуку. І тому застосовуються різні типи ракет, зокрема і з ядерною бойовою частиною.

Основне завдання комплексу – боротьба з бойовим оснащенням балістичних ракет середньої дальності: самостійно можливе перехоплення БРСД з дальністю пуску до 3500 км, а за потреби і міжконтинентальних балістичних ракет на кінцевій ділянці траєкторії, та у певних межах – на середній ділянці. Від цих засобів ураження має забезпечуватися прикриття окремих регіонів, великих міст, промислових об’єктів та пріоритетних стратегічних цілей.

Про все це заявляли у 2017 році, коли не були готові навіть дослідні екземпляри С-500.

Зенітна ракетна система (ЗРС) С-500 виконує випробувальні бойові стрільби по швидкісній балістичній цілі на полігоні Капустин Яр, РФ


Зенітна ракетна система (ЗРС) С-500 виконує випробувальні бойові стрільби по швидкісній балістичній цілі на полігоні Капустин Яр, РФ

Також серед завдань зенітного комплексу: знищення гіперзвукових крилатих ракет, літаків і БПЛА як звичайних висотних, так і гіперзвукових ракет зі швидкістю 5 M та вище; знищення низькоорбітальних супутників та космічних засобів ураження, що запускаються з гіперзвукових літаків, ударних гіперзвукових БПЛА та орбітальних платформ.

«Система С-500, яка перебуває в розробці, матиме можливість знищувати ракети середньої дальності, оперативно-тактичні ракети, а також збивати ракети в ближньому космосі і таким чином носитиме елементи стратегічної протиракетної оборони. Система С-300, яка стоїть на озброєнні, поки що, наприклад, не здатна знищувати оперативно-тактичну ракету за швидкістю», заявляв ще в 2009 році заступник головкому ВПС РФ з ППО генерал-лейтенант Сергій Разиграєв.

С-500 містить:

  • засоби керування: пункт бойового управління 85Ж6-1, РЛС далекого виявлення 60К6;
  • протилітакову частину – КП 55К6МА, РЛС 91Н6АМ, ПУ 51П6М, ракети 40Н6М;
  • протиракетну частину – ПБО 85Ж6-2, РЛС 76Т6 і 77Т6 з активною фазованою антенною решіткою (АФАР);
  • пускові установки 77П6

Чи змінить С-500 ситуацію на полі бою?

Росія шукала С-500 як засіб протидії гіперзвуковій зброї, яка могла б проникнути далі вглиб території противника. За даними Центру міжнародних і стратегічних досліджень, очікується, що ця зброя зможе уразити загрози на відстані 600 кілометрів, тоді як С-300 та С-400 можуть досягати 150 кілометрів і 400 кілометрів відповідно.

На думку Михайла Джердєва, військового експерта з Росії, міжнародні санкції, запроваджені проти країни, можуть негативно вплинути на роботу над системою ППО.

«Росія може збільшити виробництво ракет ППО, в першу чергу, ракет сімейства 48Н6, оскільки це технологічна продукція з мінімальною залежністю від іноземних комплектуючих», – сказав Джердєв у жовтні 2023 виданню Defense News, говорячи про основну серію ракет для С-400.

«Що стосується виробництва самих зенітних комплексів і радарів, то їх виробництво має тривалий цикл і залежить від постачання іноземних електронних компонентів, що явно не дозволяє виробляти їх цілодобово», – додав експерт.

Крім того, за словами співробітника «Алмаз-Антея», підприємство має «проблеми із верстатами та нестачу комплектуючих».

Водночас російські ЗМІ роздмухують пропагандистський галас навколо нової зброї. Наприклад, у травні 2024 року «РИА «Новости» випускає повідомлення «Новий російський зенітний ракетний комплекс С-500 зможе знищити найскладнішу західну зброю у ЗСУ», з посиланням на статтю в американському журналі The National Interest.

Москва дуже покладатиметься на свою зенітно-ракетну систему С-500 «Прометей», яку вона рекламує як «вбивцю п’ятого покоління

Водночас, в оригінальній статті сказано так: «Кремль сподівається, що передові зенітно-ракетні системи (ЗРК) його військ завадять західній зброї, яку Київ отримує для зміцнення своєї оборони. Москва дуже покладатиметься на свою зенітно-ракетну систему С-500 «Прометей», яку вона рекламує як «вбивцю п’ятого покоління». Справжні можливості ракети – предмет дискусій».

«Якщо вторгнення Росії в Україну триватиме до 2025 року, можливе додавання С-500 «Прометей» може змінити конфлікт і надати Росії помітну перевагу. Якщо смертоносні ЗРК працюватимуть так, як хвалиться Кремль, навіть найскладніші системи озброєнь Києва опиняться у біді», – припускають у журналі The National Interest.

Проте варто зазначити, що так само Москва нахвалювала бойові можливості ЗРК С-400 «Тріумф», але лише за останній місяць у Криму знищено кілька таких комплексів. Покликаний збивати крилаті та балістичні ракети ЗРК сам став їхньою жертвою.

У зв’язку з цим наявність С-500 у Криму можна розглядати як його експериментальне використання в бойових умовах з метою виявлення недоліків і недоробок.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

ДЖЕРЕЛО