#громадськемісце КримSOS: держава має зміцнювати зв’язок із жителями ТОТ, зокрема через оформлення документів  #севастополь #sevastopol #sebastopol

Кримsos: держава має зміцнювати зв'язок із жителями ТОТ, зокрема через оформлення документів 

Про це заявив Голова правління КримSOS Олексій Тільненко під час виступу на  дискусійній панелі «Крим». Обговорення відбулося під час медіамарафону «10 років російської агресії в Україні. Шлях до справедливості» 

Оформлення документів було і залишається одним із небагатьох інструментів отримання інформації про наших громадян на ТОТ, стверджує очільник КримSOS. Проте державний апарат часто ігнорує це питання. «Були випадки, коли діти в 16 років приїжджали на материкову Україну для того, щоб оформити паспорт. На них складали адміністративні протоколи», – додав Олексій.  

Є два аспекти, що впливали на паспортизацію кримчан за ці 10 років: російська окупаційна політика та відсутність потрібних дій з боку української влади.  

Щодо першого: забезпечення достатнього рівня життя, послуг і освіти на тимчасово окупованій території залежить від наявності російського паспорта. Без цього документа людина не може навіть влаштуватися на роботу. «Підприємства, які беруть на роботу громадян без російського паспорта, платять штраф, іноді  — до чверті мільйона», — говорить Олексій.  

Вразливою ланкою цього процесу стали діти. У них фактично забрали можливість отримати українське громадянство. Навчальні, соціальні та медичні установи, де перебували діти, могли позбавляти їх права отримати український паспорт. А керівники цих організацій могли писати по цих дітях відмови від українського громадянства.  

За 10 років російської агресії українська влада повільно реагувала на такі дії росіян. «На півострові отримати російський паспорт легше, ніж будь-який інший документ. Водночас для отримання українського громадянства потрібно було приїхати на підконтрольну Україні територію, вистояти чергу, почекати, поки виготовлять паспорт, і вже потім поїхати додому», – зазначає Тільненко.  

Нині держава вже краще розуміє, що її основна цінність — люди, незалежно від того, де вони проживають. Цей зв’язок із жителями окупованих територій Україна має тільки зміцнювати. 

Переглянути запис дискусійної панелі можна на Youtube-каналі Ukrinform TV

Нагадаємо, отримання російського паспорта на ТОТ хоч і є необхідністю, проте загрожує мешканцям півострова незаконним призовом. Про це повідомляв аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко у коментарі виданню Central Asia News. Такі дії містять одразу два воєнні злочини — примусовий призов до лав окупаційної армії та залучення громадян до бойових дій проти власної держави.  

ДЖЕРЕЛО