#громадськемісце «Атлантична рада» – про шанси України перехопити ініціативу у війні в 2024 році #севастополь #sevastopol #sebastopol

«Атлантична рада» – про шанси України перехопити ініціативу у війні в 2024 році

Світ увійшов у 2024 рік з активними збройними конфліктами в трьох регіонах. Вашингтонський центр «Атлантична рада» оцінив ймовірності різних сценаріїв війни Росії проти України, збройних конфліктів на Близькому Сході та в інших регіонах, а також інших викликів 2024 року.

Також цьогоріч майже 40% населення світу обиратиме своїх лідерів. Чи варто очікувати на «ренесанс демократії»? Хто задаватиме напрямок світової політики цього року? Чи зможе реформуватись ООН на тлі критики про її неспроможність впоратись зі світовим лідерством? Чи стане штучний інтелект загрозою для демократії?

Про те, як почався 2024 рік і чого очікувати далі, Українська служба «Голосу Америки» поговорила із провідним дослідником Ініціативи прогнозування Скоукрофт в «Атлантичній раді» у Вашингтоні Пітером Енгелке.

Інтерв’ю відредаговане для ясності та плинності.

Три основні світові конфлікти 2024

– Почався 2024 рік. Війна Росії проти України триває, на Близькому Сході нестабільність, в Червоному морі збройні напади. Збройні конфлікти все більше стають частиною міжнародних відносин. Які конфлікти домінуватимуть у світових подіях цього року?

Треба почати з війни в Україні. Цей потужний конфлікт, ймовірно, залишиться важливим геополітичним феноменом весь 2024 рік.

Треба почати з війни в Україні. Цей потужний конфлікт, ймовірно, залишиться важливим геополітичним феноменом весь 2024 рік

Щодо конфлікту в Газі та загалом на Близькому Сході, то подивимось: чи настане розв’язок швидко, чи затягнеться на рік. Це виклик для міжнародної спільноти, як і напади на сили США в Йорданії та в регіоні.

І третє – існує ймовірність – від малої до середньої – що Китай відкрито нападе на Тайвань, здійснить повномасштабне вторгнення чи блокаду Тайваню. І нещодавню перемогу ДПП на тайванських виборах Пекін може сприйняти як виклик (на січневих виборах на Тайвані обрали президента Лао Чін-те, який виступає за демократію на Тайвані – ред.).

Є також потенційні конфлікти, варті того, щоб їх позначити. Один з них – конфлікт між ядерними силами із застосуванням звичайної зброї. Ймовірність цього невелика чи середня. І ми говоримо не лише про конфлікт Росії з НАТО із застосуванням звичайної зброї або конфлікт Китаю та США, скажімо, через Тайвань. Можуть бути конфлікти Китаю та Індії або Індії з Пакистаном, де є суперечки через кордони.

Проблема в тому, що це ядерні країни, тож ескалація викликає страх.

– Які сценарії ви передбачаєте для війни Росії в Україні?

Ризик в тому, що Захід не забезпечить допомогу необхідного виду та обсягу

– У нашому прогнозі на 2024 рік ми включили як ризик, так і можливість для України… Ризик в тому, що Захід не забезпечить допомогу необхідного виду та обсягу. Це зашкодить здатності України боротись в нападі та в обороні. Це єдиний найбільший ризик для України.

Сценарій, коли допомоги не буде ані у 2024 році, ані після цього, ускладнює рівняння для України як на полі бою, так і в економіці. Альтернатива – надходження допомоги від Європи та США, постачання артилерійських боєприпасів та інших видів зброї для війни, а також постійні інновації від українських Збройних сил, щоб дозволити Україні перейти в наступ.

Я вважаю достатньо хорошими шанси України в 2024 році не лише втримати територію, але і перехопити ініціативу у війні

Я вважаю достатньо хорошими шанси України в 2024 році не лише втримати територію, але і перехопити ініціативу у війні.

– Гадаєте, Захід зможе консолідуватись і наростити постачання?

Найбільше питання – це Вашингтон. Зараз тут роздроблена політика. Додаткове фінансування для України пов’язують з іншими політичними питаннями, зокрема кордоном. Тому ймовірність 50/50. Я особисто вважаю, що це відбудеться й уряд США надасть як фінансову підтримку, так і зброю для України цього року.

Випробування ракети «Ярс» в Росії в 2022 році. Фото російського Міноборони через АР


Випробування ракети «Ярс» в Росії в 2022 році. Фото російського Міноборони через АР

– Наскільки ймовірно, що Росія застосує тактичну ядерну зброю?

Звичайно, на початку війни цей страх був дуже поширений, особливо через часті заяви Путіна та інших російських посадовців про можливість застосувати ядерну зброю в Україні. Але минуло два роки, і, видається, це була порожня погроза або здебільшого порожня. Але це не означає ймовірність нуль відсотків. Я вважаю, що ймовірність того, що Росія застосує ядерну зброю в Україні в 2024 році, невисока через поведінку Росії на тлі сигналів Заходу, а можливо і Китаю, не вдаватись до цього.

США та Китай мають зіграти конструктивну роль у розв’язанні світових криз на тлі проблем в ООН?

Чи є достатньо попиту та тиску для того, щоб досягнути суттєвих змін в ООН цього року?

Саме це ми вказали серед можливостей на 2024 рік. Може відбутись реформа Ради безпеки ООН – чи то через включення нових членів, чи зміну процедур голосування цього року. Це добра новина. Як ви кажете, є тиск з багатьох сторін у світовій спільноті, щоб це сталось. Проблема в тому, що про те дуже довго говорять, але цього не стається.

Є перепони, особливо з П5 – (5 постійних членів РБ ООН). Тому ми вважаємо таку можливість малоймовірною. Дуже добре, що адміністрація Байдена, Франція та Велика Британія загалом підтримують реформу РБ ООН. Але Росія та Китай не підтримують.

Архівне фото від 14 листопада 2022 року. Зустріч президента США Джо Байдена та президента Китаю Сі Цзіньпіна


Архівне фото від 14 листопада 2022 року. Зустріч президента США Джо Байдена та президента Китаю Сі Цзіньпіна

– Повертаючись до початку нашого обговорення. Якою є динаміка в плані міжнародної відповіді на конфлікти? Чи має ООН посилити свою роль? Чи США та Європа мають діяти у відповідь на кризи?

Це вічне питання міжнародних відносин, чи не так? Світового управління не існує. ООН – найближче до такої світової інституції, що опікується врегулюванням конфліктів, а як ми сказали, РБ ООН зараз має власні проблеми.

Не можна казати, що ООН не відіграє важливу роль. Вона раніше відігравала роль в посередництві мирних угод, наприклад. Світове управління – це завжди питання сузір’я діячів, які співпрацюють частіше, ніж протидіють, і які спільно мають достатньо впливу, щоб зупинити конфлікти.

Очевидно, дві найбільші сили – Сполучені Штати та Китай, сподіваюсь, відіграватимуть конструктивну роль. Я очікую і сподіваюсь на це і за президентства Байдена, і якщо президентом стане Трамп. Але потрібні не лише США, потрібно, щоб нові сили, сили в Європі, ЄС, країни Близького Сходу Південної Азії та інші були за столом перемовин. Таку координацію можна проводити в рамках «Групи семи», НАТО. Тоді проблеми можна розв’язати конструктивно.

– Відносини США та Китаю неспокійні. Чи цього року Китай віддалятиметься від Заходу, чи є можливість співпраці?

Я вважаю, що відносини Сполучених Штатів та Китаю в 2024-му, а також Китаю і Заходу продовжать бути напруженими, однак не обов’язково погіршаться. Адже Пекін хоче досягнути балансу між намаганням отримати геополітичні переваги, особливо щодо Тайваню, на Близькому Сході і навіть в Україні, – і розумінням, що їм потрібна прихильність Сполучених Штатів та навіть європейців, бо вони мають інтереси у співпраці, що не обмежуються торгівлею.

Які фактори визначають позицію Китаю?

Китай – «цікавий звір», чи не так?… Багато кажуть про те, що ми входимо в так звану другу холодну війну. Я такий погляд не поділяю.

Не думаю, що Китай та Радянський Союз – один і той самий «звір», так би мовити, бо Китай хоча і номінально марксистська країна з комуністичною партією. Ця авторитарна партія керує країною і прагне, щоб так і залишалось. І Китай хоче кинути виклик Сполученим Штатам за геополітичну перевагу, якщо не світове лідерство.

Водночас Китай фактично має державний капіталізм. Це означає, що китайська економіка інтегрована у світову економіку так, як Радянський Союз ніколи не був. Це створює іншу динаміку для міжнародної політики, бо вони ведуть геополітичну боротьбу, а водночас хочуть зберегти партнерство в Азії, Індо-Тихоокеанському регіоні, Європі, Північній та південній Америці. Тому цей “танок” є більш делікатним для Китаю та Сполучених Штатів.

Пітер Енгелке, провідний дослідник вашингтонського аналітичного центру «Атлантична рада»


Пітер Енгелке, провідний дослідник вашингтонського аналітичного центру «Атлантична рада»

2024-й може стати «ренесансом демократії»

– Приблизно 4 мільярди людей у світі мають право йти на вибори цього року. Це називають тестом для демократій. Які тут виклики та можливості?

2024 рік матиме наслідки для демократії в світі

Ми щойно опублікували дослідження ризиків та можливостей на 2024 рік. І там ми вказуємо: 2024 рік матиме наслідки для демократії в світі. Ми відносимо це до можливостей. Тобто є шанс на ренесанс демократій в світі, якщо виборці разом у всіх цих різних країнах, де проводяться вибори, щонайменше де вибори є вільними та чесними, – підтримають цінність демократії та проголосують за партії та кандидатів, які підтримують ідеали демократії. А не тих, хто на неліберальній частині спектра.

2024-й – рік виборів для 40% населення світу


2024-й – рік виборів для 40% населення світу

Звичайно, є занепокоєння, бо стільки людей в багатьох країнах, включаючи найстарші та найбільші демократії світу, голосуватимуть. І можливий рух до зменшення ліберального впливу. Але ми маємо надію, адже опитування показують, що люди загалом хочуть жити в демократичних суспільствах. Також результати цих виборів вплинуть на міжнародні відносини.

Штучний інтелект – серед факторів, що впливають на політичну динаміку та вибори. Це на краще, чи все ж таки ШІ – це більше загроза?

Це виклик для світового управління. Як використати надзвичайну силу, яку нам дає ШІ і продовжить давати роками для економічної ефективності, медичних досліджень, але одночасно керувати ризиками, які створює ШІ в інформаційній сфері, поширюючи дезінформацію. Сподіваюсь, ми зможемо це рівняння розв’язати, але в цій сфері технологія випереджає управління.

– Чи цього року Європа та США оприлюднять базові правила для ШІ?

Гадаю, що ні. Європа трохи попереду щодо оцінок ШІ. Від США, думаю, варто очікувати щось в більш довгостроковій перспективі. Найбільше питання – це те, щоб правила гри були гармонізовані серед основних гравців світової економіки. Китай – потужний гравець розвитку ШІ. В минулі місяці співпраця США та Китаю зросла в деяких сферах. Одна з цих сфер – відновлення діалогу щодо ШІ.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту:https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

ДЖЕРЕЛО