#громадськемісце «Звертаюся до товариша майора». Чи реально подолати доноси у Криму? #севастополь #sevastopol #sebastopol

«Звертаюся до товариша майора»

Кримський провоєнний блогер Олександр Таліпов заявив, що втратив контроль над своїм Telegram-каналом «Крымский СМЕРШ» зі 100-тисячною аудиторією. Цей паблік виявляв кримчан із проукраїнськими та антивоєнними поглядами і допомагав російським силовикам їх переслідувати. Незважаючи на таку специфічну діяльність, у Telegram-каналу зростала кількість підписників. Чому в Криму такі популярні доноси і чи можливо змінити ситуацію, з’ясовували Крим.Реалії.

Telegram-канал «Крымский СМЕРШ» з’явився під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Його назва розшифровується як «смерть шпигунам» і запозичена у контррозвідувальної організації, що діяла в колишньому СРСР під час Другої світової війни. Цю організацію називали однією з найжорстокіших у системі радянського минулого. Вона, крім виявлення шпигунів, проводила жорсткі репресії проти радянських громадян на звільнених від фашистської окупації територіях.

Обкладинка книги Вадима Бірштейна «СМЕРШ, таємна зброя Сталіна»


Обкладинка книги Вадима Бірштейна «СМЕРШ, таємна зброя Сталіна»

У Криму колективний «СМЕРШ» діє з 2014 року. Після російської анексії півострова там відродилася радянська практика масових доносів у ФСБ та інші російські силові органи. Тепер це явище набуло конкретної форми – Telegram-канал, який ведуть провоєнний блогер із Феодосії Олександр Таліпов та його соратники. Вони моніторять антивоєнні та проукраїнські погляди серед кримчан, публікютьє персональні дані цих людей і погрожують їм розправою. На підставі цих даних кримчан переслідують російські силовики.

«Смерш» зник і відродився

Через свої Telegram-канали Олександр Таліпов не лише допомагає російським спецслужбам переслідувати кримчан, а й збирає допомогу для російських військових, які беруть участь у повномасштабному вторгненні в Україну.

Олександр Таліпов


Олександр Таліпов

На початку грудня блогер заявив, що втратив доступ до «Крымского СМЕРШа», який налічував понад 100 тисяч підписників. При заході на цей Telegram канал система повідомляла, що це «приватний канал» і закривала доступ до нього. Згодом він взагалі зник із пошуку.

«Була здійснена масова спам-атака зі скаргами на канал, закликали переходити за посиланнями та скаржитися з твіттера та багатьох Telegram-каналів. Жодного нового каналу «Крымский СМЕРШ» немає, працюємо над відновленням старого», – повідомив Олександр Таліпов.

Але відновити паблік не вдалося. Наступного дня в Telegram з’явився новий канал «Крымский СМЕРШ». Там публікують архів заблокованого пабліка. За два дні на нього підписалося близько 40 тисяч людей. Шанувальників цієї «творчості» також запрошують на сторінку «Крымского СМЕРШа» в російській соцмережі «Вконтакте». У неї на сьогодоні менше трьох тисяч підписників.

Олександр Таліпов представляє концепції шеврона «Крымский СМЕРШ». Скріншот Telegram-каналу


Олександр Таліпов представляє концепції шеврона «Крымский СМЕРШ». Скріншот Telegram-каналу

Хто домігся блокування «Крымского СМЕРШа», достеменно невідомо. Олександр Таліпов вважає, що це сталося в результаті масових скарг «ждунів (так він називає людей, які чекають на прихід до Криму Збройних сил України – КР), укронацистів (так російська пропаганда називає прихильників незалежної України – КР) та ліберди (такий жаргон у Росії застосовують до прихильників ліберальних поглядів – КР)».

Крим.Реалії намагалися зв’язатися з ним, але на наші дзвінки не відповіли. Раніше Олександр Таліпов заявляв Крим.Реалії, що не має наміру спілкуватися з нами «з ідеологічних причин».

«Ждуни мають бути покарані»

Олександр Таліпов не заперечує, що співпрацює з російськими силовиками.

«Ждуни мають бути покарані. Ми звертаємо увагу правоохоронних органів на їхню діяльність. Та діяльність, яку ми ведемо, вона, безперечно, підтримується правоохоронними органами. Я часто звертаюся до «товариша майора» – це збірний образ, насамперед, це співробітник, який виконує всі свої функціональні обов’язки. Це може бути співробітник ФСБ, МВС, Слідчого комітету та інших правоохоронних органів. Поступово зараз до кримського руху «СМЕРШ» приєднуються й інші регіони (сусідньої Росії – КР)», – заявляє він.

Антивоєнні написи в Севастополі. Крим, 17 березня 2023 року


Антивоєнні написи в Севастополі. Крим, 17 березня 2023 року

Практично всі виявлені кримчани з проукраїнськими поглядами стають на облік у силових органах і мають певні обмеження, пов’язані з фінансовими операціями, прийомом на певні роботи з оформленням зброї, стверджує Олександр Таліпов. Сам він вважає, що їх «потрібно позбавляти громадянства та примусово видворяти за межі Росії».

У лютому блогер і його Telegram-канал отримали подяку від Головного управління протидії екстремізму МВС Росії за «практичну допомогу та великий внесок у громадську безпеку».

Діяльність каналу просувається на кримському телебаченні, а також заохочується на федеральних каналах. Олександр Таліпов стверджує, що «Крымский СМЕРШ» «не може зникнути», оскільки це не лише Telegram-канал, а ідея, що об’єднує «сотні тисяч людей», серед яких – «звичайні громадяни, чиновники, правоохоронці».

Прокуратура АРК Офісу генпрокурора України підозрює Олександра Таліпова за ч. 1 ст. 111-2 Кримінального кодексу України (пособництво державі-агресору). Це пов’язано з його діяльністю зі збору коштів для потреб російських військових, які беруть участь у повномасштабному вторгненні в Україну. Олександру Таліпову загрожує до 12 років позбавлення волі. Сам він підтвердив, що знає про це кримінальне провадження. Але назвав прокуратуру АРК «фейковою».

Мережа сексотів і «база неблагонадійних»

Блогер із Севастополя Олександр Тарасенко – один із тих, хто постраждав від діяльності «Крымского СМЕРШа». Про його історію ми тут писали. Кримчанин стверджує, що раніше подавав заяву до російської прокуратури Криму з проханням перевірити законність публічних висловлювань Олександра Таліпова на свою адресу.

Олександр Тарасенко


Олександр Тарасенко

У результаті правоохоронці, за словами блогера, відмовили у притягненні Олександра Таліпова до відповідальності. Сам він про цей епізод публічно не повідомляв. Позиція активіста з цього приводу невідома.

Доноси в Криму в російських реаліях стали масовими, оскільки місцева влада створила для цього сприятливе середовище, пояснює Крим.Реалії редактор проєкту «Безсмертний барак» Андрій Шалаєв. Так простіше контролювати людей та утримувати владу, пояснєює він.

Андрій Шалаєв


Андрій Шалаєв

«Влада заохочує, поліція заохочує, ФСБ. Усе це створює сприятливі умови. Як гриби, розумієте? Створено сприятливі умови – вони ростуть. Тут те саме. Створено всі умови, щоб у Криму (їх було – КР) якнайбільше. Створено мережу так званих сексотів – секретних співробітників, які працюють, і всі умови дозволяють якнайбільше доносів приймати, якнайбільше їх реалізовувати та наводити вироки у вигляді позбавлення волі», – каже Андрій Шалаєв.

Окрім «Крымского СМЕРШа», російські спецслужби створили в Криму «базу неблагонадійних людей – AIC-Екстреміст» та внесли до неї сім тисяч кримчан, повідомляють в українському Центрі національного спротиву. За даними Центру, силові структури Росії оцінюють протестний потенціал півострова у 30 тисяч осіб.

Кримчанам, які можуть потрапити до цієї категорії, рекомендують не висловлювати проукраїнські погляди у громадських місцях, оскільки там можуть бути агенти, які провокують такі розмови. При листуванні з родичами з материкової частини України кримчанам рекомендують використовувати захищені месенджери та поштові сервіси, а також оперативно очищувати дані на своїх мобільних телефонах та інших електронних носіях.

«Розпалюють ненависть і закликають до геноциду»

Практика масових переслідувань людей за певною ознакою може розглядатися як порушення міжнародного гуманітарного права, каже експертка Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова.

Ірина Сєдова


Ірина Сєдова

«У міжнародному гуманітарному праві є такий злочин, як переслідування групи людей за певною ознакою. У Криму наразі відбувається переслідування людей, які публічно висловлюють проукраїнську позицію. Таліпов є частиною цього механізму. Його діяльність – це допомога та співучасть у цьому масштабному злочині, оскільки вона спрямована на те, щоб сприяти посиленню переслідувань кримчан», – розповіла вона Крим.Реалії.

Боротися з «Крымским СМЕРШем» і доносами загалом правовим шляхом дуже складно, особливо у нинішніх реаліях Криму, зазначає Ірина Сєдова.

Складно Telegram-канали прив’язувати до якихось конкретних осіб

«Я не знаю, як із цим боротися законним способом. Тому що такі сервіси, як Telegram, не несуть жодної відповідальності за те, що відбувається в цих пабліках. Також немає жодної достовірної інформації про їхніх власників. Тому в розслідуваннях дуже складно Telegram-канали прив’язувати до якихось конкретних осіб. І взагалі не зрозуміло, у чиїх інтересах працює сам Telegram. Він не має прозорої та зрозумілої політики боротьби з мовою ненависті. Він дає можливості існувати різним фашистським, нацистським російським паблікам, які розпалюють ненависть і регулярно закликають до геноциду. Ми в межах своїх досліджень знаходимо жахливі пабліки, які це практикують і мають сотні тисяч підписників. «Крымский СМЕРШ» – один із них», – каже експертка.

Платформа Telegram активно використовується на користь Росії та її спецслужб, оскільки дає можливість безконтрольно збирати інформацію про користувачів і розпалювати ненависть стосовно певних груп людей, наголошує Ірина Сєдова. Ефективна боротьба з доносництвом як явищем, на її думку, можлива у «зрілому суспільстві», де влада не заохочує такі прояви, а роз’яснює громадянам основи загальнолюдських цінностей, добросусідства та комфортного співіснування. Якщо таких явищ поменшає, на думку Ірини Сєдової, ворожим спецслужбам буде складніше розпалювати ненависть у суспільстві та шукати колаборантів для співпраці.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту:https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

ДЖЕРЕЛО